اکسترنال فیکساتور | قسمت 2

The new method of surgery to increase height
External fixture history

اکسترنال فیکساتور چیست؟

اکسترنال فیکساتور به معنای فیکس کننده خارجی می باشد که در ارتوپدی امروزه به جهت ترمیم و شکستگی استخوان ها استفاده می شود. این وسیله باعث می شود که قطعات شکسته استخوان بیحرکت در جای خود نگه داشته شوند.

جنس اکسترنال فیکساتور

اکسترنال فیکساتور از قطعات متعددی تشکیل شده که پزشک ارتوپد در حین جراحی آنها را بهم متصل میکند. جنس عمده این قطعات از فولاد یا استیل ضد زنگ است. مهم ترین قسمت اکسترنال فیکساتور پیچ های آن هستند. اینها پیچ هایی با قطر و طول های متفاوت هستند که بر حسب استخوان شکسته شده، پزشک معالج اندازه مناسب آنرا انتخاب میکند. به این پیچ ها شنز اسکرو Schanz screw میگویند.

بیحرکت کردن شکستگی استخوان ها

بطور مثال در شکستگی های استخوان ساق از پیچ هایی به قطر پنج میلیمتر و طول حدود ۱۵ سانتیمتر استفاده میشود. از اکسترنال فیکساتور ها معمولا برای بیحرکت کردن شکستگی استخوان های بلند مانند ران، ساق یا بازو استفاده میشود. طرز کارگذاری این وسیله بدین ترتیب است که ابتدا در هر قطعه شکسته شده ۳-۲ عدد از این پیچ ها عمود بر محور طولی استخوان گذاشته میشود. حدود ۳-۱ سانتیمتر از این پیچ ها در داخل استخوان فرو رفته و بقیه آن در خارج استخوان و خارج بدن باقی میماند.

اکسترنال فیکساتور | آذین طب سلامت | تولید کننده انواع ایمپلنت و اکسترنال های ارتوپدی

کلامپ

بطور مثال در یک شکستگی ساده استخوان درشت نی سه پیچ در قطعه بالایی و سه پیچ در قطعه پایینی گذاشته میشود. سپس انتهای بیرونی این پیچ ها به توسط گیره هایی که به آنها کلامپ Clamp میگویند به لوله یا لوله هایی به نام راد Rod متصل میشوند. راد ها و کلمپ ها همگی در خارج بدن قرار گرفته اند و نام فیکساتور خارجی از این خاصیت برگرفته شده است. با اتصال این سه جزء یعنی شنز اسکرو، کلمپ و راد ها سیستم کامل میشود. این اتصالات موجب میشوند پیچ ها قطعات شکسته شده را محکم در سر جایشان بیحرکت کنند.

تاریخچه اکسترنال فیکساتور

اولين دستگاه اکسترنال فيکساتور در سال 1853 ميلادي در کشور آلمان طراحي و ساخته شده است که از سال 1950 تا سال 1980 داراي رشد و تنوع بسيار شده است و امروزه انواع پيشرفته اين دستگاه به عنوان درماني ايده آل براي شکستگيهاي باز است.کوتاهي اندام از مراجعات رايج ارتوپدي بوده و در گذشته شايعترين علت آن ابتلاي قبلي به فلج اطفال بوده است. در سال هاي اخير با گسترش پوشش واکسيناسيون از تعداد مبتلايان به فلج اطفال کاسته شده و امروزه علل شايع کوتاهي اندام اختلالات مادرزادي ، ترومار عفونتهاي استخواني مي باشد. در بسياري از موارد کوتاهي اندام همراه با ساير اختلالات بد شکل کننده مانند انحرافات استخواني و ناپايداريهاي مفصلي مي باشد که بسته به نوع درمان انتخابي مي توان نوع درمان را انتخاب کرد.

انواع اکسترنال فیکساتور

انتخاب نوع درمان پس از تحليل فاکتورهاي مرفولوژي شکستگي ، مشخصات مکانيکي استخوان بخصوص وضعيت آسيب بافت نرم ( پوست، عضله، عصب و عروق ) و حال عمومي بيمار صورت مي گيرد براي بلند کردن اندام کوتاه از ساليان پيش تکنيکهاي مختلفي اعم از استفاده اکسترنال فيکساتور حلقوي ، يک طرفه و استفاده از ترکيبي از اين وسايل روي هدايت کننده هاي داخلي کانال استخوان ارائه نشده است ، اما در حال حاضر از اکسترنال فيکساتور هاي واگنر، ارتوفيکس و يا روش اليزاروف در سطح فراگير استفاده مي شود.

روش درمان

هدف از درمانهاي مدرن برگرداندن حداکثر قدرت فعاليت به عضو و محدود کردن عارضه اندام دچار شکستگي است و به دليل درمان نامناسب اين شکستگيها باعث ناتواني شديد خواهد شد. در شکستگيهاي درشت ني اگرچه روش درمان به سمت تکنيکهاي ميله هاي داخل کانال بدون Ream کردن به علت آسيب کمتر ميکروکولاسيون استخوان در محل شکستگي ميشود ولي در مقايسه با اکسترنال فيکساتور باعث آسيب کمتر به ميکروکولاسيون استخوان مي شود و از اين نظر به تکنيکهاي داخل کانال Ream مزيت دارد. با توجه به شيوع بالاي شکستگيهاي استخوان درشت ني اهميت انتخاب روش مناسب در کاهش عوارض و سرعت جوش خوردن شکستگي ضروري است.

اکسترنال فیکساتور | اجزای اکسترنال فیکساتور | آذین طب سلامت